Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Zamkną częstochowski WORD? Co z egzaminami?

PROBLEM. Czarne chmury zawisły nad częstochowskim Wojewódzki Ośrodkiem Ruchu drogowego. Urząd marszałkowski planuje likwidację WORD-ów w Częstochowie i Bielsku-Białej. Ich miejsce miałyby zająć oddziały zamiejscowe katowickiego WORD-u

Z punktu widzenia mieszkańców niewiele by się zmieniło – w mieście dalej można by było zdawać egzaminy na prawo jazdy, ale formalnie byłoby to już w oddziale zamiejscowym katowickiego WORD-u. Centrala w Katowicach dysponowałaby również budżetem instytucji. Planom tym sprzeciwiają się jednak pracownicy WORD-u, a także częstochowscy radni. W czwartek 25.06 z inicjatywy Klubu Radnych Lewicy udało się przegłosować stanowisko podczas obrad Rady Miasta Częstochowy, sprzeciwiające się likwidacji WORD.

Za opracowanym przez Lewicę projektem stanowiska głosowało 20 radnych, 5 było przeciw, 3 się wstrzymało. Poniżej podajemy jego treść.

„Rada Miasta Częstochowy stanowczo sprzeciwia się planom likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie przez Zarząd Województwa Śląskiego, Sejmik Województwa Śląskiego i wszystkie inne władne w tej sprawie organy” – czytamy w oświadczeniu wydanym 24 czerwca. „Nasze stanowisko jest też wyrazem poparcia dla pracowniczek i pracowników WORD-u oraz mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, którzy obawiają się utraty miejsc pracy i ważnej dla naszego miasta instytucji.

Nasz sprzeciw jest tym bardziej zasadny, że nie ma merytorycznego uzasadnienia dla likwidacji WORD-u. Mimo rekordowej w Polsce i ciągle rosnącej od kilku lat inflacji oraz pandemii COVID-19 Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie może pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami finansowymi. Również jakość świadczonych usług na tle reszty WORD-ów w kraju – w tym czas oczekiwania na egzamin na prawo jazdy – wypada bardzo dobrze.

Przypominamy też, że mimo iż nasze miasto straciło podczas reformy administracyjnej status stolicy województwa, częstochowski WORD funkcjonował jako jednostka samodzielna. Nie można także zapominać o tym, że przedstawiciele ugrupowania posiadającego obecnie większość parlamentarną w naszym kraju niejednokrotnie obiecywali powrót województwa częstochowskiego. W związku z tym nielogiczne jest likwidowanie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie, skoro zgodnie z obietnicami przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w niedalekiej przyszłości nasze miasto znów stanie się stolicą województwa i będzie potrzebowało WORD-u”. (red.)

Dodaj komentarz

*

code