Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Z kuratorem po Tysiącleciu

Muzeum Częstochowskie zaprasza 20 marca na oprowadzanie kuratorskie po wystawie 1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy i spotkanie z dr. Juliuszem Sętowskim.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne ilość miejsc jest niestety ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr. tel. 504757502 oraz przestrzeganie reżimu sanitarnego. Oprowadzanie rozpocznie się 20 marca 2021, o godz. 16.00

1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy to wystawa, którą można oglądać w Ratuszu jeszcze do 30 maja, współorganizowana z Archiwum Państwowym w Częstochowie, wzbogacona o archiwalia, fotografie, plany, dokumenty z początku XX w. do lat 80.

Na ekspozycji można prześledzić zmiany w zabudowie, jakie zaszły na obszarze dzisiejszej dzielnicy Tysiąclecie, która do 1960 roku funkcjonowała na planach miasta pod nazwą Zawady. W przeszłości jej tereny zajmowały m.in. koszary wojskowe i gospodarstwa ogrodnicze rodzin: Zawadów, Hoffmanów, Jastrzębskich, Szczecińskich.

Na wystawie oprócz dokumentów archiwalnych zobaczymy fotografie z okresu PRL-u, m.in. w postaci Kroniki miasta Częstochowy, Kroniki budowy Promenady XXX-lecia, czy też pamiątki w postaci cegiełki oraz medalu z budowy kościoła pw. św. Wojciecha, którego budowa wiązała się ze sprzeciwem ówczesnych władz.

Ekspozycji, której kuratorem jest dr Juliusz Sętowski, towarzyszy publikacja Tysiąclecie. Vademecum dzielnicy Częstochowy.

Dodaj komentarz

*

code