Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

W Polsce stoi dom, który jest bezpieczny jak forteca. Oto jak go zaprojektowano

W małej wiosce pod Warszawą powstał najbezpieczniejszy dom, jaki można znaleźć w Polsce. Budynek jest fortecą, która daje absolutne poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańcom.

Najbezpieczniejszy dom w Polsce zaprojektował znany architekt, Robert Konieczny. Inwestor powiedział mu, że kwestią priorytetową jest dla niego „maksymalne poczucie bezpieczeństwa”. Tej idei podporządkowano wygląd i funkcjonalność budynku.

Foto: KWK PROMES

– Kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany, wschodnia i zachodnia, przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przedwejściowy. Po minięciu furtki w ogrodzeniu wchodzący musi czekać w tym swoistym buforze bezpieczeństwa, aż zostanie wpuszczony do domu, nie ma także ryzyka, że bawiące się w ogrodzie dzieci w niekontrolowany sposób wydostaną się na ulicę – wyjaśniają przedstawiciele pracowni architektonicznej KWK PROMES

Foto: KWK PROMES

Bryła budynku ma formę prostopadłościanu. Część ścian zewnętrznych jest ruchoma – to bardzo nowatorskie rozwiązanie. Jak wyjaśniają przedstawiciele KWK PROMES:

Nowatorstwo pomysłu polega więc na ingerencji ruchomych przesłon w układ funkcjonalny działki, przez co gdy dom jest zamknięty (np. w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród.

Foto: KWK PROMES

Ruchome ściany, które zaprojektował Robert Konieczny, stanowią uniwersalne rozwiązanie, będące podstawą nowego typu budynków, „wyrażający się nie w formie, lecz w sposobie funkcjonowania”.

Foto: KWK PROMES

Przesuwne ściany nie są jedynymi ruchomymi elementami budynku. Są także m.in. okiennice o wysokości 2,8 m i szerokości do 3,5 m otwierające się pod kątem 180 stopni oraz most zwodzony – fragment ściany opadający pod kątem 90 stopni – który prowadzi na taras dachowy pawilonu basenowego. Wszystkie ruchome elementy działają dzięki silnikom elektrycznym zabudowanym w ścianach.

Foto: KWK PROMES

Budynek jest nie tylko bezpieczny, lecz także przyjazny dla środowiska. Zastosowano w nim dużo przeszkleń, dzięki czemu w ciągu dnia wykorzystuje energię słoneczną. W nocy, gdy powłoka jest zamknięta, pozyskana w ciągu dnia energia może się akumulować. „Takie rozwiązanie w połączeniu z hybrydowym systemem grzewczym (większość energii pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł – pompa ciepła oraz systemy solarne wspomagane ogrzewaniem gazowym) oraz wentylacją mechaniczną z rekuperacją, sprawia, że dom staje się inteligentnym budynkiem pasywnym”.

Foto: KWK PROMES

Dodaj komentarz

*

code