Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

W Polsce powstaje Orientarium. W podwodnym tunelu zobaczymy rekiny i płaszczki [ZDJĘCIA]

Orientarium, które ma zostać otwarte za kilka miesięcy, niewątpliwie stanie się jedną z głównych atrakcji Łodzi. Pojawią się tam m.in. niedźwiedzie malajskie, orangutany czy makaki. Z kolei w podwodnym tunelu będzie można zobaczyć rekiny i płaszczki.

Orientarium to ekspozycja wodno-lądowa fauny i elementów kultury strefy orientalnej, czyli południowo-wschodniej części Azji. Jak czytamy na stronie internetowej ogrodu zoologicznego w Łodzi, inwestycja obejmie połowę obecnego terenu ZOO. Nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery zajmą powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Z kolei objętość największego zbiornika wodnego wyniesie 2500 m3, głębokość 6 m. Dzięki temu zwierzęta będą miały dużą przestrzeń, a zwiedzający będą mogli obserwować je w warunkach jak najbliższych naturze. 

Otwarcie Orientarium w Łodzi coraz bliżej
Obecnie w łódzkim Orientarium trwają pracę wykończeniowe. Wypełniono już wodą zbiorniki dla egzotycznych zwierząt morskich. Na razie jest to tzw. woda tymczasowa, a za kilka tygodni będzie specjalnie zasolona. Na jesieni w podwodnym tunelu pojawią się m.in. rekiny gitarowe, żarłacze oraz płaszczki. W mniejszych akwariach natomiast będzie można zobaczyć m.in. koniki morskie.

W strefie ekspozycyjnej pojawia się roślinność. Intensywne prace prowadzone są w strefie wodnej obiektu – podał dyrektor projektu, Włodzimierz Galus, przedstawiciel firmy Mosty Łódź, cytowany przez PAP. Zbiornik, w którym pojawią się rekiny, został wypełniony do poziomu docelowego wodą tymczasową do ługowania, czyli wytrawiania niebezpiecznych związków. Ten proces potrwa od 6 do 8 tygodni. Po spuszczeniu wody i wyczyszczeniu zbiornika produkowana będzie woda docelowa, która zostanie zasolona i zarybiona – podsumował.

Ponadto w łódzkim Orientarium pojawią się m.in. słonie indyjskie, niedźwiedzie malajskie, orangutany, gawiale, bawoły anoa czy makaki.

Prace w Orientarium powoli, powoli dobiegają końca. W kompleksie powstają przestronne wybiegi dla zwierząt. Dzięki temu podopieczni łódzkiego ZOO będą mieli komfortowe warunki do życia. Zaaranżowano już m.in. wybiegi dla słoni, niedźwiedzi czy orangutanów – poinformowała w środę prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

Władze miasta liczą na to, że budowa inwestycji zakończy się wiosną, a w okresie wakacyjnym zacznie się transport zwierząt. Wszystko jest jednak – jak mówią urzędnicy – uzależnione od sytuacji związanej z pandemią. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie w planem, to pierwsi goście odwiedzą Orientarium prawdopodobnie jeszcze we wrześniu.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zdradziła, że spodziewa się gości nie tylko z kraju, ale z całej Europy. Najbliższa konkurencja, czyli drugie Orientarium na Starym Kontynencie, znajduje się dopiero w Wielkiej Brytanii.Dodaj komentarz

*

code