Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Trwa przebudowa terminalu B Portu Lotniczego w Pyrzowicach

Rozpoczęła się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B na lotnisku Katowice Airport. Z założeń wynika, że inwestycja ma zwiększyć przepustowość obiektu z 6 do 8 mln pasażerów rocznie.

Powierzchnia nowego terminalu ma się zwiększyć prawie o połowę. Dzięki prowadzonym pracom wzrośnie liczba stanowisk odprawy biletowo-bagażowej (z 18 do 28) oraz stanowisk kontroli bezpieczeństwa (z 6 do 8). Kontrola bezpieczeństwa zostanie przeniesiona z parteru na pierwsze piętro. Powstaną również 3 zewnętrzne klatki schodowe. Dzięki temu zwiększy się liczba bramek do boardingu – z 10 do 16.

Rozbudowa terminalu ma potrwać do pierwszej połowy 2021 roku. Do tego czasu w terminalu B normalnie funkcjonować będą dotychczasowe stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, kontrola bezpieczeństwa i hala odlotów. Przed terminalem B zlokalizowane zostało zaplecze budowy, co wiąże się z wyłączeniem z użytkowania 120 miejsc parkingowych oraz przeniesieniem strefy drop-off przed terminal pasażerski C. W zamian za zamknięte na czas rozbudowy miejsca parkingowe przed terminalem B udostępnionych zostało 660 miejsc w nowej, zachodniej części parkingu P1. Harmonogram przewiduje, że do sierpnia 2020 roku będą tam działać wszystkie stanowiska odprawy biletowo-bagażowej oraz strefa kontroli bezpieczeństwa.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 r. z tamtejszej siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych (w szczycie sezonu stacjonuje tam do 30 samolotów). Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze zainwestuje też w bazę obsługi technicznej samolotów oraz centralną wartownię. Ponieważ Katowice Airport jest jedną z największych baz linii lotniczych w Polsce pod względem ilości sprzedawanej kerozyny – spośród 14 polskich lotnisk użytku publicznego znajduje się tu na drugim miejscu, za Lotniskiem Chopina w Warszawie – GTL przygotowało też inwestycję w bazę paliwową. W tym celu pod koniec ubiegłego roku spółka kupiła od Agencji Mienia Wojskowego działkę w południowo- wschodniej części portu. GTL m.in. ogłosiło przetarg na wybór operatora bazy. (red.)

 

Co się zmieni w Katowice Airport po rozbudowie terminalu pasażerskiego B?
• Powierzchnia obiektu wzrośnie o 40% – do 17,2 tys. m kw.
• Strefa odprawy biletowo-bagażowej zostanie oddzielona piętrami
od strefy kontroli bezpieczeństwa.
• Liczba stanowisk odprawy biletowo-bagażowej wzrośnie z 18 do 28.
• Liczba stanowiska kontroli bezpieczeństwa wzrośnie z 6 do 8.
• Powstaną trzy zewnętrzne klatki schodowe, które zostaną połączone
z terminalem mostami, dzięki czemu liczba bramek do boardingu
wzrośnie z 10 do 16.
• Przepustowość terminalu pasażerskiego B wzrośnie z 2 mln do 4
mln pasażerów rocznie.

Powierzchnia nowego terminalu ma się zwiększyć prawie o połowę. AIRPORT KATOWICE

Dodaj komentarz

*

code