Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Teresa Dzielska z szansą na „Złotą Maskę”

Aktorka Teatru im. A. Mickiewicza została nominowana do śląskiej nagrody za szczególne osiągnięcia teatralne za rolę w spektaklu ,,Strefa Zero”.

„Złota Maska” to nagroda przyznawana przez Zarząd Województwa Śląskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. Teresę Dzielską nominowano do niej za rolę w przedstawieniu „Strefa Zero” w reż. André Hübnera-Ochodlo.

Teresa Dzielska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Z częstochowskim Teatrem im. Adama Mickiewicza jest związana od 2002 r. Współpracowała też z Teatrem STU w Krakowie, Teatrem Powszechnym w Radomiu oraz warszawskim Teatrem na Woli.

W dorobku aktorki znajdują się m.in. takie role, jak Natasza z „Trzech sióstr”, Magda z „Pierwszego razu”, Siostra Radość z „Nagle, zeszłego lata”, Lucy z „Czyż nie dobija się koni?” czy Sis z „Fałszu”. Ma na swym koncie także role filmowe i serialowe. Jest założycielką Teatru sPokoLeń – pracuje w nim z nieprofesjonalnymi aktorkami i aktorami w różnym wieku, reżyserując przedstawienia i czyniąc ze sceny także rodzaj platformy porozumienia między generacjami. W poprzednich latach była już nominowana do „Złotej Maski” dwa razy, za wybitne kreacje portretujące współczesne kobiety.

W wywiadzie, który Tomasz Pietrzykowski przeprowadził z Teresą Dzielska w Telewizji ,,Orion”, aktorka mówiła o swojej pracy w Częstochowie m.in.: Uwielbiam grać wszystko i cieszę się, ponieważ ten Teatr daje mi taką możliwość – od Gąski, która ma ADHD na scenie, poprzez Królową Śniegu, poprzez Sis, która pokazuje się jako gwiazda, przez Joannę w ,,Cudownej terapii” – rozhisteryzowaną żonę, która nie jest w stanie wytrzymać ze swoim mężem. Przyznawała też, że bardziej ceni spokój pracy z bardzo dobrym częstochowskim zespołem, niż ,,wyścig szczurów”, pęd i przepychankę typową dla świata aktorskiego w stolicy. Z kolei w nieco wcześniejszej rozmowie z inną postacią częstochowskiej sceny aktorskiej, Wojtkiem Kowalskim, o samym mieście, w którym od dwóch dekad trwa jej sceniczna kariera, mówiła tak: Mam wielki sentyment do Częstochowy, znam tyle cudnych miejsc w niej, tak mnie cieszy, kiedy się rozwija, kiedy jest coraz więcej pięknych zakamarków, coraz więcej się dzieje…

Na ,,Strefę Zero” – z Teresą Dzielska w roli Abby, dojrzałej kobiety szamoczącej się ze swoimi uczuciami i relacją z mężczyzną (w jego roli Adam Machalica) w momencie, gdy tuż obok wali się świat – będzie się można wybrać do gmachu Teatru im. Adama Mickiewicza choćby jeszcze w kwietniu. Szczegóły – na stronie internetowej Teatru.

Dodaj komentarz

*

code