Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Rząd szykuje „bon na zdrowie”. Masz 40 lat i więcej? Szykuj się na badania

Szeroko zakrojone badania, obejmujące m.in. mammografię, cytologię, badanie prostaty u mężczyzn i sprawy cukrzycowe – to plan rządu na najbliższe miesiące. Wszystko za darmo, nawet w prywatnych przychodniach.

Rząd ma gotowy program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Szczegóły mają być znane jeszcze w czerwcu. Ale już dziś wiadomo, że osoby 40+ za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) będą mogły wypełnić ankietę. Na podstawie jej wyników zostanie im zlecony pakiet badań.

Skierowanie ma być swoistym bonem zdrowotnym, możliwym do zrealizowania w praktycznie każdej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Resort zdrowia równolegle chce znieść limity przyjęć do specjalistów, aby ułatwić dostęp do badań profilaktycznych. Minister zdrowia w rozmowie z dziennikiem tłumaczy, że celem programu jest, aby osoby w wieku 40+ mogły zweryfikować swój stan zdrowia po pandemii.

Badania, jakie będzie można wykonać na bon zależeć będą od wieku, płci i przebytych chorób pacjenta. W przypadku kobiet zalecane będą m.in. mammografia i cytologia, zaś w przypadku mężczyzn badanie prostaty. Skierowania będą również uwzględniać możliwe choroby przewlekłe jak np. cukrzycę.

Za każdym razem ma być sprawdzany m.in. poziom cholesterolu. Przeprowadzany ma być również pomiar ciśnienia, a także sporządzany lipidogram.

Dodaj komentarz

*

code