Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Przymusowa obniżka czynszów w galeriach? Właściciele alarmują: to niezgodne z konstytucją

Rząd chce, by galerie handlowe obniżyły najemcom czynsz z powodu pandemicznego kryzysu. Właściciele już zapowiadają, że pójdą na skargę do Komisji Europejskiej. I podkreślają: wymuszenie takiej obniżki jest niezgodne z konstytucją.

Pod koniec kwietnia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy covidowej. Zakłada on, że w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., natomiast przez trzy miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności – o 50 proc.

6 maja projekt wpłynął do Sejmu, a 7 maja został skierowany do I czytania w komisji polityki społecznej i rodziny. Polska Rada Centrów Handlowych ostrzega jednak przed jego uchwaleniem.

„W imieniu Polskiej Rady Centrów Handlowych, największej w Polsce organizacji zrzeszającej ponad 200 firm z sektora centrów handlowych działającej na rzecz rozwoju branży, zwracamy się do Państwa z prośbą i oczekiwaniem o rzetelną oraz rozsądną analizę i ocenę wnioskowanych przez rząd rozwiązań legislacyjnych” – napisała w apelu do posłów PRCH.

Rada przekonuje, że proponowane rozwiązanie „jest niezgodne z obowiązującym prawem i Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi bezprawną interwencję państwa w umowy gospodarcze na skalę niespotykaną w demokratycznych państwach prawa”.

PCRH przekonuje też, że takie rozwiązanie nosi znamiona selektywności, dyskryminacji i nierównego traktowania przedsiębiorstw, wprowadzając arbitralne i nieproporcjonalne rozwiązania, pogarszające sytuację prawną jednej strony (wynajmujących, czyli właścicieli i zarządców centrów handlowych).

Zdaniem PRCH zawarte rozwiązanie pomocowe stanowi niedozwoloną pomoc publiczną naruszającą art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

„Może skutkować to m.in. obowiązkiem zwrotu pomocy przez podmioty uposażone, tj. najemców (łączna wartość zwrotu może sięgać nawet 4 mld złotych); zakazem udzielania jakiejkolwiek pomocy publicznej najemcom do czasu zwrotu pomocy udzielonej niezgodnie z prawem; skargą do Komisji Europejskiej o braku notyfikacji pomocy publicznej oraz zarzutem naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez osoby odpowiedzialne za nieprawidłowe wydatkowanie środków publicznych” – pisze PRCH

Dodaj komentarz

*

code