Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

„Pracownicy są podstawą pomyślnej przyszłości firmy HARTMANN”

Rozmowa z Wojciechem Śliwińskim, dyrektorem zakładu produkcyjnego firmy HARTMANN w Libidzy

W marcu tego roku informowaliśmy o nowym zakładzie produkcyjnym firmy HARTMANN w Libidzy, w którym w przyszłości będą wytwarzane produkty do leczenia ran.
Firma HARTMANN jest jednym z najważniejszych europejskich dostawców profesjonalnych rozwiązań dla rynku opieki zdrowotnej oraz produktów medycznych i pielęgnacyjnych. Firma jest obecna na polskim rynku od ponad 25 lat.
W 2021 roku firma HARTMANN postanowiła rozszerzyć swoją dotychczasową działalność w Polsce i wybudować bardzo nowoczesny zakład produkcyjny w Libidzy, pomiędzy Kłobuckiem a Częstochową.
Dyrektorem zakładu jest Wojciech Śliwiński, który pełni tę funkcję od stycznia bieżącego roku. Mogliśmy z nim porozmawiać o aktualnym stanie zakładu, kulturze firmy HARTMANN, wolnych miejscach pracy i procesie rekrutacyjnym.

„Jura Live”: Jak postrzega Pan rozwój i postępy w budowie zakładu?
Wojciech Śliwiński: Bardzo dobrze. Realizacja projektu przebiega zgodnie z planem.
Budowa zakładu rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku, a przekazanie budynku do użytku planowane jest na koniec maja 2022. Obecnie trwają prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynku. Równocześnie powstaje tzw. pomieszczenie czyste, w którym w kontrolowanych warunkach klimatycznych wytwarzane są produkty do leczenia ran.

JL: Kiedy pojawi się pierwsza maszyna?
W.Ś.: Dostawa pierwszej maszyny planowana jest na maj. Jest to „Cosmopor 5” do bardzo nowoczesnej produkcji opatrunków pooperacyjnych. Wkrótce potem ma się rozpocząć produkcja próbna. Próbki produktów wytworzone w tej fazie zostaną następnie poddane licznym testom wymaganym do zastosowania maszyn do produkcji seryjnej, a tym samym do sprzedaży produktów. Rozpoczęcie produkcji seryjnej w zakładzie w Libidzy planowane jest na pierwszy kwartał 2023 r.

JL: Jakie znaczenie ma nowa fabryka dla Grupy HARTMANN?
W.Ś.: Dzięki nowo wybudowanej fabryce Polska stanie się jedną z najważniejszych lokalizacji Grupy HARTMANN na świecie. Chcemy, aby firma HARTMANN stała się również jednym z najważniejszych producentów nowoczesnych artykułów do leczenia ran w Polsce. Produkty wytwarzane w Libidzy będą zaopatrywać nie tylko krajowy sektor opieki zdrowotnej, ale także inne rynki europejskie.

JL: Dlaczego wybrano lokalizację w Libidzy?
W.Ś.: Firma HARTMANN od dłuższego czasu poszukiwała nowego miejsca produkcji w Europie. Zbadano kilka możliwości lokalizacji w Polsce i innych krajach. Najważniejszym kryterium wyboru była dostępność wykwalifikowanych pracowników oraz bliskość uczelni. Ponadto ważne były infrastruktura miejsca, terminowe rozpoczęcie budowy, dobre połączenia logistyczne. Libidza łączy w sobie wszystkie te aspekty i bardzo się cieszymy, że możemy tu zbudować fabrykę.

JL: Panie Wojtku, od stycznia tego roku pracuje Pan w firmie HARTMANN i jest odpowiedzialny za fabrykę. Jak postrzega Pan firmę HARTMANN jako pracodawcę w pierwszych miesiącach swojej pracy?
W.Ś.: Od pierwszych dni pracy w firmie HARTMANN spotkałem się z bardzo ciepłym przyjęciem, życzliwością, wsparciem i dobrą atmosferą. Zarówno to, jak i profesjonalny program wdrożeniowy, który otrzymuje każdy nowy pracownik, wpływa na dobrą atmosferę w firmie, ale także pomaga nowym pracownikom przygotować się do realizacji ich zadań.
W zasadzie od razu widać, że to pracownicy są podstawą pomyślnej przyszłości firmy HARTMANN. Aby zawsze zapewniać klientom i pacjentom najlepszą możliwą opiekę zdrowotną, firma ufa swojemu pełnemu pasji i kompetencji zespołowi i wspiera go w miarę swoich możliwości. To zaufanie i wsparcie jest odczuwalne. Dzięki temu można rozwijać się osobiście i zawodowo. Myślę, że tak właśnie powinno być.

JL: Panie Wojtku, jest Pan Polakiem. Czy zakład jest zarządzany przez polską kadrę kierowniczą?
W.Ś.: Obecnie w Libidzy zatrudniamy dwunastu polskich menedżerów, którzy swoją wiedzę i umiejętności zdobywali przez wiele lat pracy w kraju i za granicą. Oprócz wiedzy lokalnej posiadają oni również bogate doświadczenie we współpracy globalnej w firmach międzynarodowych. Oba te czynniki są ważne dla menedżerów, ponieważ HARTMANN jest organizacją wielokulturową.
Zasadniczo firma przywiązuje dużą wagę do zatrudniania lokalnych pracowników w różnych spółkach krajowych, poczynając od kadry kierowniczej. Lokalna kadra zarządzająca zna specyfikę polskiego rynku i rozumie kulturę naszego kraju. Są w stanie zapewnić dobrą komunikację i współpracę ze swoimi pracownikami oraz społecznością lokalną.

JL: O nowym zakładzie informowaliśmy już w marcu. Poszukują Państwo ok. 160 pracowników. Czy nadal można się zgłaszać?
W.Ś.: Tak, oczywiście, szukamy osób z bardzo różnych obszarów. W międzyczasie rozpoczęła się już rekrutacja pracowników do produkcji i napływają pierwsze CV. Zgłoszenia można przesyłać na adres rekrutacja.libidza@hartmann.info.
Publikujemy również oferty pracy na najważniejszych portalach pracy. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych pracą w naszej organizacji do składania CV, nawet jeśli nie ma w niej ogłoszonego wolnego stanowiska. Rozpatrujemy wszystkie otrzymane zgłoszenia.

JL: Nowa fabryka jest innowacyjna i będzie produkować zaawansowane technologicznie produkty do leczenia ran. Czy osoby zatrudniane przez firmę HARTMANN mogą liczyć na profesjonalne szkolenia przygotowujące do pracy w tak innowacyjnej firmie?
W.Ś.: Wszyscy pracownicy rozpoczynający pracę w PAUL HARTMANN Manufacturing mogą liczyć na profesjonalne wprowadzenie, a później na ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Dostosowujemy program szkolenia do nowych pracowników, szkolenie jest „szyte na miarę”. W ramach wprowadzenia do pracy część pracowników odwiedza inne zakłady firmy HARTMANN w Europie, np. w Niemczech, Hiszpanii czy we Włoszech. W ten sposób poznają oni specyficzne cechy maszyn i linii produkcyjnych oraz obowiązujące tam standardy pracy. Jest to również dobra okazja do budowania relacji z innymi pracownikami naszej organizacji.


GRUPA HARTMANN, założona w Niemczech w 1818 roku, jest obecnie jednym z wiodących europejskich dostawców rozwiązań profesjonalnych oraz produktów medycznych i pielęgnacyjnych. W 2021 r. Grupa osiągnęła sprzedaż w wysokości 2,3 mld euro i zatrudniała ponad 10 500 osób na całym świecie. Firma HARTMANN jest reprezentowana w 36 krajach, a swoje artykuły produkuje i dystrybuuje w ponad 130 krajach. Firma HARTMANN, obecna na polskim rynku od ponad 25 lat, jest uznanym i niezawodnym partnerem szpitali, aptek, domów opieki, lekarzy i pacjentów.
W 2021 r. firma HARTMANN postanowiła rozszerzyć swoją dotychczasową działalność w Polsce i wybudować nowoczesny zakład produkcyjny w Libidzy, pomiędzy Kłobuckiem a Częstochową.

Dodaj komentarz

*

code