Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Ponad 130 km nowych i bezpiecznych dróg dzięki funduszom europejskim

Drogowa mapa Polski znowu zmieni się na lepsze. Wbrew opiniom sceptyków – buduje się u nas dużo, a Polska jest europejskim liderem w wykorzystaniu Funduszy Europejskich na rozbudowę dróg. Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zawarło właśnie kolejnych pięć umów na dofinansowanie nowych inwestycji o wartości ponad 2,3 mld zł. Gdzie dotrzemy szybciej i bezpieczniej dzięki nim?

Te inwestycje pozwolą wybudować kolejny długi odcinek autostrady A1 i drogi ekspresowej. Powstaną także trzy obwodnice. Kępna, Tomaszowa Lubelskiego i Niemodlina. Oznacza to, że przybędzie ponad 130 km nowych szybkich i bezpiecznych dróg.

Kiedy kierowcy mogą spodziewać się drogowych ułatwień?

·Budowa autostrady A1 na odcinku od końca obwodnicy Częstochowy do Tuszyna. Inwestycja o długości ponad 80 km ma być w pełnych parametrach dostępna od 2022 roku, natomiast już w tym roku są oddawane do ruchu pojedyncze odcinki.

· Budowa drogi ekspresowej S3 na odcinku Miękowo – Brzozowo. Droga o długości 22,14 km do użytku zostanie oddana w pierwszej połowie 2021 roku.

·Budowa obwodnicy Kępna w ciągu drogi S11. Droga o długości 8,14 km ma być dostępna w pod koniec 2021 roku.

·Budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17. Obwodnica o długości 9,58 km ma zostać oddana w 2022 roku.

·Budowa obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46. Inwestycja o długości 11,49 km będzie dostępna w pod koniec 2021 roku.

Korzyści płynące dla kierowców są oczywiste. Likwidacja komunikacyjnych „wąskich gardeł”, większe bezpieczeństwo, poprawa warunków jazdy, skrócenie czasu przejazdu – to tylko niektóre z nich. Ale pozytywne efekty odczują też okoliczni mieszkańcy. Budowa obwodnic odciąża przecież miasta – nie tylko komunikacyjnie, od nadmiernego ruchu, ale także od hałasu czy zanieczyszczeń.

Nowe inwestycje na horyzoncie
Ale to nie wszystko. Do końca tego roku, wykorzystując środki polskie oraz unijne, GDDKiA planuje podpisać jeszcze dwie umowy. Tym razem skorzystają na niej kierowcy ze Śląska. Chodzi bowiem o budowę obwodnicy Kędzierzyna Koźla oraz o rozbudowę drogi ekspresowej S1 na odcinku Podwarpie-Dąbrowa Górnicza.

Wszystkie te drogowe inwestycje powstają przy udziale środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz pieniędzy z budżetu państwa.

Dodaj komentarz

*

code