Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Polacy masowo składają wnioski paszportowe, urzędy nie wyrabiają

TURYSTYKA. Polacy masowo ruszyli składać wnioski o wyrobienie paszportu – w rezultacie „moce przerobowe” urzędów przestały wystarczać. Zareagowało na to ministerstwo – od 26 czerwca wnioski paszportowe będzie można składać także w soboty, natomiast w dni powszednie urzędy będą pracować dłużej

Po odblokowaniu turystyki i zdjęciu obostrzeń z podróżnych Polacy rzucili się na paszporty, chętnych na wyrobienie dokumentu było jednak tak wielu, że w niektórych urzędach trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Do tego po złożeniu wniosku dochodzi czas oczekiwania na samo wyrobienie, który ustawowo może zająć nawet miesiąc.
Urzędy się nie wyrabiają, bo w wielu z nich trzeba się umawiać na spotkanie telefonicznie. Cały kraj otwiera się po wiosennej fali zachorowań na COVID-19, ale składanie wniosków paszportowych nie odbywa się jak przed pandemią.
MSWiA poleciło wobec tego wojewodom wydłużenie godzin pracy wydziałów paszportowych.
– We wszystkich 16 urzędach wojewódzkich będzie możliwość składania wniosków paszportowych także w soboty. Urzędy będą dostępne dla obywateli od najbliższej soboty (26 czerwca br.) do końca lipca (łącznie w jedną sobotę czerwca i 5 sobót lipca). Wydłużenie godzin pracy w tym zakresie nastąpi również w dni powszednie – informuje Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Nowe wytyczne dotyczą tylko urzędów wojewódzkich. W punktach paszportowych zlokalizowanych w starostwach powiatowych decyzja o organizacji pracy jest zależna od starosty. (Źródło: money.pl, oprac. red.)

Dodaj komentarz

*

code