Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Nowy symbol Katowic. Najwyższy budynek na Śląsku

To będzie najwyższy budynek na Śląsku. Dobiegają końca prace na budowie biurowca .KTW II w sąsiedztwie katowickiego Spodka. Oryginalna bryła wieżowca przypomina kostki ustawione jedna na drugiej i nieco przesunięte względem siebie.

Biurowce .KTW powstały obok legendarnego Spodka, w sąsiedztwie tworzących tzw. Strefę Kultury nowych siedzib Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz na zwieńczeniu najważniejszych osi widokowych Katowic.

Za projekt architektoniczny kompleksu .KTW odpowiada pracownia Medusa Group. Wieżowce w zamyśle architektów – Przemo Łukasika i Łukasza Zagały – będą prostymi bryłami, które wpiszą się w charakter miasta.

.KTW II mierzy 133 m i jest najwyższym budynkiem biurowym na terenie Śląska. Przewyższa o osiem metrów (dotychczas najwyższy w Katowicach) budynek Altusa. Niższa wieża, .KTW I ma 14 kondygnacji nadziemnych, podczas gdy .KTW II ma 31 kondygnacji nadziemnych. Kompleks połączony jest trzema kondygnacjami podziemnymi.

Konstrukcja .KTW II złożona jest z 22 tys. m sześc. betonu i 3 tys. 750 ton stali zbrojeniowej. Pojedynczy element elewacji waży ok. 500 kg. Budowa jednej kondygnacji trwała średnio 8-9 dni. Charakterystyczne elementy konstrukcji – przewieszenia – pojawiają się między 8. a 9. piętrem oraz między 19. a 20. piętrem. Pierwsza bryła .KTW II jest węższa o ok. 3 m i dłuższa o ok. 8 m od analogicznego segmentu w .KTW I. Takie same wymiary ma podstawa pozostałych dwóch „kostek” .KTW II.

Prezentacja szczegółów inwestycji odbyła się 19 maja 2016 r. w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Pierwszy 66-metrowy biurowiec został otwarty w 2018 r.

Jak podają przedstawiciele inwestora – firmy TDJ Estate – wyższy biurowiec zostanie oddany do użytku na początku przyszłego roku, dostarczając na rynek 42 tys. m kw. powierzchni biurowo-usługowej. Wieżowiec ma już swojego głównego najemcę – prawie 25 proc. powierzchni biurowej zajmie PwC Service Delivery Center.

Obecnie prace prowadzone są głównie na najwyższych piętrach – dachu technicznym oraz wewnątrz budynku.

źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

*

code