Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Nagrody teatralne

Iwona Chołuj, Michał Kula i Katarzyna Linke to laureaci II edycji Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy.

Jej ideą jest honorowanie wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki scenicznej nie tylko w przypadku profesjonalnych artystów, ale także artystów tzw. teatru offowego.

W niedzielę, 26 września nagrody za sezony 2019/2020 i 2020/2021 wręczyli wspólnie w Teatrze im. Adama Mickiewicza prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i jego zastępca Ryszard Stefaniak.

W kategorii „Rola żeńska w premierowym spektaklu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie” nagrodę otrzymała Iwona Chołuj za wcielenie się w Kat w spektaklu „Fałsz” Lota Vekemansa, w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. Za rolę Caribaldiego – dyrektora cyrku w spektaklu „Siła przyzwyczajenia (Cyrk egzystencjalny)” Thomasa Bernharda, w reżyserii André Hübnera-Ochodlo w kategorii „Rola męska w premierowym spektaklu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie” nagrodę dostał Michał Kula. W kategorii „Twórczyni/twórca związana/związany ze środowiskiem teatralnym Częstochowy” – nagrodzono Katarzynę Linke za aktorstwo w monodramie „Dziewięć sekwencji z życia matki” Joanny Murray-Smith, w reżyserii Marka Ślosarskiego.

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę pieniężną oraz „Częstochowskiego Galla” – statuetkę, której autorką jest znakomita rzeźbiarka Małgorzata Hejduk. Projekt statuetki nawiązuje do architektury budynku Teatru, a przyjęta nazwa – do nazwiska Iwo Galla, jednej z najwybitniejszych postaci w historii teatru polskiego, a w latach 1932-1935 dyrektora Miejskiego Teatru Kameralnego w Częstochowie.

Rekomendacje do Nagrody w poszczególnych kategoriach regulaminowych przedstawiła do akceptacji Prezydenta Miasta specjalnie powołana Kapituła.

Druga edycja Nagrody obejmowała sezony artystyczne 2019/2020 oraz 2020/2021.

Foto: Piotr Dłubak

Dodaj komentarz

*

code