Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

„Muzyka w Świątyniach” powraca po wakacjach

MUZYKA. Instytut Rozwoju Sztuki zorganizował dla częstochowian kolejne wydarzenia z cyklu „Muzyka w Świątyniach”. Multimedialne koncerty historyczne odbywają się w Częstochowie rokrocznie od 2018 r. i cieszą się dużą popularnością. Podczas koncertów Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją maestro Janusza Siadlaka prezentują perły polskiej i europejskiej muzyki sakralnej, a Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, opowiada o historii miejsc i regionu

Koncerty ponownie odbędą się w wyjątkowych z perspektywy historii świątyniach. W pierwszej kolejności, 30 września o 19:00, chór wystąpi w wybudowanej w 1949 r. kaplicy w Dolinie Miłosierdzia. To ważne miejsce na sakralnej mapie Częstochowy – podczas poświęcenia świątyni i domu zakonnego ordynariusz częstochowski bp Teodor Kubina powiedział: „To miejsce niech służy Miłosierdziu Bożemu w cieniu Jasnogórskiej Pani. Każdy, kto nawiedzi ten kościół, niech dozna w sposób szczególny Miłosierdzia Bożego”.
Drugi z koncertów odbędzie się 4 października w jednym z najważniejszych zabytków naszego miasta – pięknym kościele pw. św. Zygmunta przy ul. Krakowskiej 1.
– Powracamy do kościoła św. Zygmunta po kilku latach wędrowania po sakralnych perłach Częstochowy. To w tym miejscu zaczęła się nasza przygoda z „Muzyką w Świątyniach”. Zdecydowaliśmy się na ten krok ze względu na bogatą historia kościoła, jego niezwykłą wartość kulturową i architektoniczną, która jest warta podkreślania i przypominania. Nie wszystko zostało jeszcze o tym miejscu powiedziane – mówi Helena Siadlak z Instytutu Rozwoju Sztuki.
Podczas koncertów zabrzmią między innymi fragmenty nieszporów Juliusza Łuciuka, które już w przyszłym miesiącu będą miały swoją światową premierę fonograficzną – będzie to kolejna płyta z cyklu Antologii Polskiej Muzyki a cappella w dorobku Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum po dyrekcją Janusza Siadlaka.
Bezpłatne wejściówki na oba wydarzenia można odebrać już w Kasie Filharmonii Częstochowskiej (ul. Wilsona 16).
Co więcej, „Muzyka w Świątyniach”, która zaskarbiła sobie sympatie melomanów i od lat sprawdza się w Częstochowie, w tym roku zaprezentowana zostanie również poza granicami naszego miasta – 12 października Chór Collegium Cantorum wystąpi w kościele pw. św. Mikołaja w Truskolasach, a 13 października w sanktuarium w Dankowie.
Projekt dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Częstochowy oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie. (oprac. red.)

Fot: INSTYTUT ROZWOJU SZTUKI

Dodaj komentarz

*

code