Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Muzeum Kresowe w Częstochowie

Z inicjatywy częstochowskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przy ul. Nowowiejskiego otwarto Muzeum Kresowe.

W Muzeum poświęconym Kresom Wschodnim Rzeczpospolitej i więzom łączącym Częstochowę z Kresami znalazły się m.in. pamiątki dotyczące mieszkańców naszego miasta, takich jak np. urodzony we Lwowie Janusz Gniatkowski, niezwykle popularny piosenkarz lat 50 i 60. który mieszkał w Częstochowie.

Kresowa wystawa w swoim zamyśle ma być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli i atrakcją dla młodzieży.

W uroczystym otwarciu Muzeum Kresowego przy ul. Nowowiejskiego 3, które odbyło się 4 marca – z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa – udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, Naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Małgorzata Majer, przedstawiciele częstochowskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Podczas uroczystości, osobom które przyczyniły się do powstania muzeum, Stanisław Gmitruk wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa Adam Kiwacki pamiątkowe grawertony.
Oprawę muzyczną zapewnił Andrzej Szczepański.

Pomysłodawcą i realizatorem Muzeum Kresowego w Częstochowie jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Urzeczywistnienie projektu było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz Urzędu Miasta Częstochowy.

Katalog wystawy jest dostępny tutaj

Dodaj komentarz

*

code