Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Michał Rot ponownie z szansą na Fryderyka

Młody pianista z Częstochowy – uczestnik zeszłorocznego, miejskiego projektu ,,Twarze Przyszłości” – już drugi rok z rzędu ma nominację do najważniejszej polskiej nagrody muzycznej – Fryderyka. Kategoria: ,,album roku – muzyka kameralna”.

W tym roku uznanie Akademii Fonograficznej zdobyła płyta „Paderewski, Koczalski, Szymanowski Songs”, którą Michał Rot nagrał wraz ze śpiewakiem operowym Stanisławem Kiernerem (bas-baryton). Muzycy pracują ze sobą od 2010 roku. Owocem tej współpracy są kolejne projekty muzyczne i płyty – w tym ta, która uzyskała tegoroczną nominację. Album zawiera pieśni autorstwa Ignacego Jana Paderewskiego, Raula Koczalskiego i Karola Szymanowskiego do wierszy, które stworzyli Catulle Mendes, Rainer Maria Rilke oraz Dymitr Dawydow.

Michał Rot jest uznanym pianistą młodego pokolenia oraz laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą. Jego specjalnością jest szeroko pojęta kameralistyka. Współtworzy m.in. duet kameralny z wiolonczelistą Wojciechem Fudalą oraz duet z mezzosopranistką Joanną Rot. Ma już na koncie 6 płyt. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Częstochowy.

Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 roku przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce. To jedyna nagroda obejmująca tak szerokie spektrum gatunków – w tym muzykę poważną i jazz. Laureatki i laureaci wyłaniani są przez grono składające się z ponad 1500 muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. To właśnie oni każdego roku nominują i nagradzają artystów i twórców w drodze tajnego, dwuetapowego głosowania internetowego.

Mimo swoich licznych zajęć jako instrumentalisty, Michał Rot powraca do Częstochowy regularnie, mieszkając na stałe we Wrocławiu. Sylwetkę muzyka można poznać nieco bliżej pod linkiem http://twarze.czestochowa.pl/michal-rot/ na stronie miejskiego projektu ,,Twarze przyszłości” realizowanego w zeszłym roku z okazji jubileuszu ośmiu stuleci pierwszej pisanej wzmianki o Częstochowie. Zamysłem projektu było zwrócenie uwagi na związanych z naszym miastem wartościowych, ciekawych, utalentowanych ludzi przed 40-tką. Uczestniczki i uczestnicy ,,Twarzy przyszłości” co jakiś czas dają o sobie znać poprzez swoje kolejne przedsięwzięcia, sukcesy i wyróżnienia.

Mocno trzymamy kciuki za Michała Rota i zachęcamy do kibicowania mu nie tylko wytrawnych znawców muzyki, ale wszystkie mieszkanki i mieszkańców Częstochowy!

Dodaj komentarz

*

code