Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Koncert przy świecach – online

Piątek 30.04.2021, godz. 19.00 Kanał YouTube Filharmonii https://bit.ly/FilharmoniaCzestochowska_yt

KONCERT PRZY ŚWIECACH ONLINE

Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej

Tomasz Strahl – wiolonczela
Adam Klocek – dyrygent

Antonio Vivaldi – Koncert na smyczki c-moll RV 119

Stanisław Moryto – Koncert wiolonczelowy cz. II

Wolfgang Amadeus Mozart – Eine kleine Nachtmusik K. 525

Antonio Vivaldi – Koncert wiolonczelowy a-moll RV 422

ks. Mikołaj Węgrzyn – słowo o muzyce

Kolejna odsłona cyklu koncertów – tym razem w wersji online – który już od ponad dekady Filharmonia organizuje w częstochowskich obiektach sakralnych. Wcześniej w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze, od czterech lat w niezwykle klimatycznym i przychylnym muzykom Kościele Najświętszego Imienia Maryi. Koncerty prowadzi rektor Kościoła, nieoceniony ks. Mikołaj Węgrzyn, Duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, Dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.
W programie złożonym z kompozycji od baroku (Vivaldi), poprzez klasycyzm (Mozart), po współczesność (Moryto) wystąpi Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej w kameralnym składzie pod dyrekcją Adama Klocka oraz solista Tomasz Strahl.

Tomasz Strahl to jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, pedagog, stypendysta Rządu Austriackiego, laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.
Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w roku 1989 w klasie prof. Kazimierza Michalika. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą (m.in. liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii).

Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Jego dyskografia liczy szereg płyt z muzyką solową i kameralną nagrywaną dla wielu wytwórni krajowych i zagranicznych, w tym dla: Acte Préalable, Sony Classics, DUX .

Jest Profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych.

Od roku 2012 bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera, koncertując z utworami na fortepian i wiolonczelę w największych ośrodkach europejskich. Efektem tej współpracy było również nagranie płyty z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina.

Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993). W 2005 roku Tomasz Strahl zaprezentował polskie prawykonanie II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na festiwalu Prawykonania (2005) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą w 2006 roku zarejestrował odnaleziony Koncert Zygmunta Stojowskiego.

Jako uznany znakomity interpretator partii solistycznej Koncertu wiolonczelowego Stanisława Moryty, Tomasz Strahl jest również autorem opracowania partii wiolonczeli w partyturze wydanej przez Akademię Muzyczną w Warszawie, która inauguruje edycję serii „Pierwodruki Muzyczne Kompozytorów Polskich” – pedagogów uczelni, mającej na celu promocję muzyki polskiej.

Obok kompozycji Stanisława Moryty, podczas Koncertu przy świecach w wykonaniu Tomasza Strahla usłyszymy Koncert wiolonczelowy a-moll RV 422 Antonio Vivaldiego. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka zaprezentuje ponadto: Koncert na smyczki c-moll RV 119 Vivaldiego oraz jeden z najpowszechniej znanych utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta, czyli serenadę „Eine kleine Nachtmusik”.

Projekt afisza: Dariusz Madejski/Filharmonia Częstochowska

KASA FILHARMONII tel. 795 451 438 czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00

Fanpage Filharmonii www.facebook.com/FilharmoniaCzestochowska/
Kanał YouTube Filharmonii https://bit.ly/FilharmoniaCzestochowska_yt
Profil Instagramowy Filharmonii www.instagram.com/filharmonia.czestochowska/
Więcej szczegółów oraz sprzedaż i rezerwacja biletów online na www.filharmonia.com.pl
Impresariat Filharmonii tel. 34 324 18 54

Dodaj komentarz

*

code