Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Koło lotniska powstaje stacja kolejowa

INWESTYCJA. Port lotniczy w Pyrzowicach obsługuje nasz region i możliwość wygodnego dotarcia do niego jest sprawą kluczową. Ogromny krok naprzód został wykonany, gdy powstała autostrada A1. Ale nie każdy chce lub może dotrzeć na lotnisko samochodem

Dojazd na lotnisko pociągiem to jedna z możli – wości dojazdu tam prywatnym autem. W niektórych przypadkach może to być nawet rozwiązanie lepsze. Komunikacja publiczna w tym zakresie ma szansę znacznie się poprawić. Bo w ramach inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe SA powstaje stacja Pyrzowice Lotnisko.
Inwestycja – wspierana środkami unijnymi – jest elementem przebudowy linii Tarnowskie Góry – Zawiercie. Te dwie stacje końcowe na przebudowywanej linii to też istotne punkty dla naszego regionu. Z Częstochowy jest dojazd do Zawiercia. Linie kolejowe z powiatu kłobuckiego biegną w kierunku Tarnowskich Gór. Można dyskutować na temat dostępności pociągów dzisiaj, ale… linia, z której będą korzystały pociągi, to podstawa. Rozkłady jazdy zawsze mogą się zmieniać i być uzupełniane. Ponadto taka linia to też dostępność przewozu towarów na lotnisko, co może się liczyć dla logistyki firm.
Stacja nieopodal lotniska w Pyrzowicach jest kluczowym elementem całej inwestycji. Takiej stacji brakowało, choć przecież lotnisko istnieje od lat. Dziś planuje się to od razu tak, aby było wygodnie. Powstaje przejście podziemne, którym podróżni bezpiecznie dostaną się na nowo budowane perony. Dziś widoczna jest już część konstrukcji nowego obiektu, a także ściany peronowe. Wcześniej zdemontowano stare tory.
Przebudowa całej linii ma dopasować jej parametry do współczesnych wymagań i oczekiwań. Pisaliśmy o niej już wcześniej. Obecnie rozpoczęła się już np. budowa wiaduktu kolejowego nad autostradą A1. To potrwa do trzeciego kwartału 2022 roku. Podobnych obiektów technicznych powstaje więcej. Po docelowej trasie na lotnisko dojedzie się z Tarnowskich Gór w niespełna 20 minut, a z Zawiercia w 23 minuty. Dojazd z Częstochowy czy Katowic zajmie łącznie około godziny. (jar)

Dodaj komentarz

*

code