Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Historia niezwykłej mieszkanki Lublińca

KULTURA. Czwartkowy wieczór na długo pozostanie w pamięci osób, które spędziły czas w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. To za sprawą pierwszej premiery przygotowanej przez Stowarzyszenie Artystyczne Maskania

Spektakl „Bo tu kiedyś będzie Polska” to historia niezwykłej mieszkanki Lublińca – Józefy Liberkowej. Był on swoistą konfrontacją historii i tradycji z kobiecością i codziennością tej ważnej dla naszego miasta postaci. Ze sceny można było usłyszeć nie tylko słowa z pamiętnika Józefy, ale również tradycyjne melodie Lublińca i Śląska, jednak w nowych, niepowtarzalnych, współczesnych aranżacjach autorstwa Daniela Cebuli-Orynicza. Autorką scenariusza, a równocześnie reżyserką jest Anna Szymczak.
Na scenie, oprócz Wiolety Malchar i Daniela Cebuli-Orynicza, wystąpiła mieszkanka Lublińca, Maria Matusek, wcielająca się w rolę dojrzałej Józefy Liberkowej. Wystąpił chór złożony z lublinieckiej młodzieży w składzie: Weronika Piskon, Gosia Zbączyniak, Paulina Wystalska, Joanna Jankowska oraz Krystian Stańczykiewicz.
– W spektaklu w bardzo prosty, a zarazem ujmujący sposób został pokazany świat młodej i dojrzałej Józefy Liberkowej. Te dwa światy się przenikały, malując dla widza opowieść o kobiecie pełnej ideałów w bardzo piękny muzyczny sposób. Gratuluję pani reżyser Annie Szymczak pomysłu i scenariusza. Wybrała pani do współpracy niezwykle utalentowany zespół! Muzyką i aranżacjami tego spektaklu jestem oczarowana – Daniel Cebula- Orynicz to mistrz – powiedziała po spektaklu Agata Woźniak-Rybka, dyrektor MDK. (as)

Dodaj komentarz

*

code