Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

HARTMANN – światowa nowość w Kłobucku

Z Markiem Ratajskim, szefem Działu Inżynieryjnego i Utrzymania Ruchu w fabryce Hartmann w Libidzy, rozmawiamy o światowej innowacyjności, która już wkrótce stanie się wizytówką tego regionu

W maju 2022 r. rozpoczęło się przekazywanie przez dewelopera nowej fabryki do produkcji wyrobów do leczenia ran w Kłobucku właścicielowi – producentowi artykułów medycznych i higienicznych – firmie HARTMANN. Rozpoczęcie seryjnej produkcji pierwszych artykułów planowane jest już na wiosnę 2023 roku. W tym celu pierwsza maszyna, Cosmopor 5, jest właśnie dostarczana 10 ciężarówkami. To nie jest zwykła maszyna do produkcji opatrunków do leczenia ran: Cosmopor 5 jest jedną z najbardziej innowacyjnych maszyn tego typu na świecie. Przy okazji rozmawialiśmy o tym z Markiem Ratajskim, Szefem Działu Inżynieryjnego i Utrzymania Ruchu.

Jedna z najbardziej innowacyjnych na świecie linii produkcyjnych do wytwarzania produktów do leczenia ran trafiła do Kłobucka. Co sprawia, że to urządzenie jest tak wyjątkowe?
Marek Ratajski: Nowa linia produkująca Cosmopor® jest znacznie szybsza od obecnie istniejących. Pomaga nam to zwiększyć moce produkcyjne, aby sprostać stale rosnącemu zapotrzebowaniu na nasze zaawansowane technologicznie produkty z serii Cosmopor® – opatrunki pooperacyjne.
Linia ma 45 m długości i składa się z 3 odcinków: produkcji opatrunków, sekcji pakowania i sekcji paletyzacji. Największym wyzwaniem było ustawienie wszystkich sekcji wzdłuż tzw. linii centralnej w bardzo precyzyjny sposób. Niektóre z sekcji maszyny ważyły ponad 4 tony i trzeba było je ustawić z dokładnością co do milimetra.

Jest to bardzo duża linia produkcyjna, ilu pracowników ją obsługuje?
Marek Ratajski: Mimo swojej wielkości linia jest obsługiwana tylko przez 4 do 5 osób. Są to lider linii produkcyjnej, który odpowiada za całość linii i ciągłość produkcji, dwóch operatorów przy sekcji produkującej opatrunek i zamykającej go w opakowaniu pojedynczym, jak i dwóch operatorów pracujących przy linii pakowania do kartonów zbiorczych.
Jest to możliwe dzięki najnowszym osiągnięciom w dziedzinie elektroniki, automatyki i systemów wizyjnych. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia kontroli jakości. Systemy wizyjne umożliwiają wykrywanie i oddzielanie produktów niezgodnych z wymaganiami nawet przy tak dużych prędkościach, jakie osiąga linia Cosmopor 5. W ten sposób, oprócz wysokiej wydajności, możemy zagwarantować wysoką jakość i zapewnić, że do naszych klientów trafiają tylko najlepsze produkty, co jest dla nas bardzo ważne.

Obecnie trwa montaż linii produkcyjnej. Kiedy zostanie ona uruchomiona?
Marek Ratajski: Linia produkcyjna składa się z kilku części, które są kolejno dostarczane do fabryki i montowane na miejscu. Planujemy rozpocząć produkcję testową w sierpniu tego roku, a produkcję seryjną w pierwszym kwartale 2023 roku.

Co skłoniło firmę HARTMANN do zakupu Cosmoporu 5?
Marek Ratajski: Marka Cosmopor® jest jedną z najsilniejszych w firmie HARTMANN i co roku odnotowujemy duży wzrost sprzedaży. Aby sprostać przyszłym wymaganiom rynku, podjęto decyzję o zakupie nowej maszyny.

Gdzie trafią wyroby z produkcji w Polsce?
Marek Ratajski: Nasze produkty będą sprzedawane zarówno w Polsce, jak i w większości krajów europejskich oraz poza Europą.

W jaki sposób nowi pracownicy są przygotowywani do pracy przy innowacyjnej maszynie Cosmopor 5? Czy są tu jakieś specjalne szkolenia?
Marek Ratajski: Tak, oczywiście. Nowi pracownicy przechodzą wszystkie niezbędne szkolenia, aby zapewnić wydajną i niezawodną obsługę maszyn.
Nasza firma chce pozyskać najlepszych kandydatów z lokalnego rynku pracy. Zaangażowanie, chęć rozwoju i uczenia się są dla nas bardzo ważne. Idealnie byłoby, gdyby kandydaci mieli doświadczenie w pracy w firmach produkcyjnych, gdzie ważne były wysokie standardy jakości i dbałość o bezpieczeństwo pracy. Nie wymagamy żadnej wiedzy na temat pracy w firmach o profilu medycznym, ponieważ oferujemy pełne szkolenie na każdym stanowisku, zarówno na miejscu w zakładzie, jak i za granicą, w zależności od charakteru pracy. Niedawno zorganizowaliśmy szkolenie w Niemczech, a w pierwszym tygodniu czerwca nasi koledzy szkolili się w Hiszpanii.

Czy zatrudniono już wszystkich pracowników do obsługi Cosmoporu 5, czy też są jeszcze wolne miejsca pracy?
Marek Ratajski: Obecnie poszukujemy pracowników zarówno do bezpośredniej obsługi linii Cosmopor 5, jak również do działów wspierających produkcję, takich jak dział utrzymania ruchu, jakości itd. Dodatkowo, uwzględniając plany firmy HARTMANN, będziemy zatrudniać nowych pracowników do obsługi kolejnych linii produkcyjnych, które zostaną do nas przetransferowane na początku 2023 r.

Czego mogą się spodziewać nowi pracownicy dołączający do zespołu Grupy HARTMANN?
Marek Ratajski: Same warunki pracy są dla nas bardzo ważne. Należy podkreślić czystość sal i bezpieczeństwo, do których przywiązujemy dużą wagę. Produkujemy najwyższej klasy materiały opatrunkowe do leczenia ran, dlatego miejsca pracy muszą być wyjątkowo czyste, a w niektórych częściach hali wręcz sterylne. W halach produkcyjnych nie ma zapylenia, nie ma szkodliwych lub uciążliwych warunków pracy, panuje optymalna temperatura. Oprócz bezpieczeństwa i warunków pracy stawiamy duży nacisk na atmosferę w zespole. Zależy nam na tym, aby każdy, kto dołączy do rodziny HARTMANN, czuł się komfortowo i wiedział, że może liczyć na pozostałych pracowników.
Praca nie wymaga dużego obciążenia fizycznego, dlatego zachęcamy do zgłaszania się zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zawsze możesz zgłosić się do nas, przesyłając swoje CV. Prosimy o przesyłanie na adres rekrutacja.libidza@hartmann.info.

Dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

*

code