Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Harmonijny rozwój Gminy Woźniki

Fundusze unijne, z budżetu państwa czy województwa – to między innymi z tych źródeł Gmina Woźniki pozyskała środki finansowe na inwestycje. – Z roku na rok, w dużej mierze dzięki tym funduszom, stajemy się gminą piękniejszą, nowocześniejszą, a przede wszystkim przyjazną, otwartą dla i na mieszkańców – mówi burmistrz Woźnik Michał Aloszko.

Inwestycje i projekty
Od początku tej kadencji samorządowej Gmina Woźniki pozyskała ze środków zewnętrznych przeszło 13,5 mln zł, z czego najwięcej objęły dotacje do:
– przebudowy drogi powiatowej relacji Woźniki–Lubsza – ponad 4 mln zł; – budowy sali gimnastycznej w Kamienicy – niemal 2,15 mln zł;
– kompleksowej modernizacji oświetlenia zewnętrznego w gminie – przeszło 1,8 mln zł;
– budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Ligocie Woźnickiej oraz rozbudowy oczyszczalni ścieków w Psarach – ponad 1,5 mln zł;
– budowy ścieżki pieszo-rowerowej w Dyrdach – niemal 637 tys. zł;
– budowy sali gimnastycznej w Lubszy – 420 tys. zł.
Oprócz środków na inwestycje pokaźne sumy pozyskano również na szeroko rozumiane projekty społeczne. Zaliczyć można do nich m.in.:
– zakup 61 laptopów (trafiły do naszych szkół i wspomagają nauczanie zdalne uczniów)
– niemal 125 tys. zł; – środki umożliwiające uruchomienie i prowadzenie Centrum Integracji Społecznej – 857 tys. zł
– realizację projektów „Aktywna integracja grup zagrożonych” (122 tys. zł) oraz „Aktywizacja społeczna na rewitalizowanym obszarze w Woźnikach” (prawie 188 tys. zł).
– Wysokość dotacji zależy od konkursu. Może ona pokryć na przykład część kosztów kwalifikowanych projektu albo całkowitą jego wartość. Niemniej każda taka pomoc ma dla nas ogromną wartość. Wielu z tych inwestycji nie bylibyśmy w stanie udźwignąć samodzielnie. Staramy się więc wykorzystać każdą szansę i zaplanować inwestycje tak, aby przyczyniły się do rozkwitu naszej gminy – zaznacza Michał Aloszko.
„Sportowa Gmina”
Trwające budowy sal gimnastycznych w Lubszy i Kamienicy, wybudowanie naprzeciwko hali sportowej „woźnickiego orlika”, czyli oświetlonego boiska ze sztuczną nawierzchnią, czy boiska do siatkówki plażowej na terenie MGOK – to bardzo ważne inwestycje, wpisujące się w program „Sportowej Gminy”.
Finansowe wsparcie otrzymał projekt przebudowy boiska sportowego w Psarach. Gmina Woźniki otrzyma na ten cel 2,5 mln zł dofinansowania w ramach rządowego programu „Sportowa Polska 2021”. Inwestycja w głównej mierze polega na modernizacji istniejącego boiska, a także trybuny, z częściowym jej zadaszeniem. Przewiduje się również m.in. montaż masztów oświetleniowych i piłkochwytów oraz przebudowę i nadbudowę kompleksu szatniowo-sportowego.
– Dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł to dla nas ogromne wsparcie, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni – przyznaje burmistrz Woźnik Michał Aloszko.
– Zadanie to będziemy przeprowadzać etapami. Mam nadzieję, że zawodnicy LKS Orzeł Psary-Babienica, kibice i wszyscy mieszkańcy naszej gminy będą mogli podziwiać końcowy efekt tej inwestycji pod koniec przyszłego roku – dodaje.
Bezpłatna komunikacja publiczna
Od lipca w ramach dopłat z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych teren gminy objęto jednym, wspólnym i kompleksowym systemem komunikacji publicznej. Co najważniejsze, transport w obrębie gminy jest bezpłatny!
– Zastanawialiśmy się nad kilkoma wariantami komunikacji. Przede wszystkim miała być ona sprawna, obejmować jak największy obszar gminy, miała być powszechnie dostępna, z dużą częstotliwością kursów. A dzięki temu, że gmina otrzymała dopłaty z państwowego funduszu, efektywność tego rozwiązania okazała się korzystna ze względów finansowych i społecznych – mówi burmistrz Aloszko.
Rozwój budownictwa
W Woźnikach ma powstać duże osiedle z mieszkaniami na wynajem o umiarkowanym czynszu w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, na co zgodę wyraziła Rada Miejska w Woźnikach.
– Nowi mieszkańcy zawsze są siłą napędową rozwoju gminy. Oferujemy atrakcyjny teren. Myślę, że wszyscy na tym skorzystamy – mówi burmistrz Woźnik Michał Aloszko.
– Nie wątpię, że dzięki SIM ludzie zwiążą się z Woźnikami, polepszy się też komfort życia – dodaje.
Umowy na pierwsze inicjatywy podpisało już kilka miast. Gmina Woźniki będzie jednym z udziałowców spółki SIM Śląsk Północ.
– Oczywiście zdaję sobie sprawę, że bez środków zewnętrznych, zarówno unijnych, jak i rządowych, gmina nie udźwignęłaby ciężaru takich wydatków. Cieszę się, że pozyskaliśmy te pieniądze. W ten sposób możemy szybciej i skuteczniej realizować nową, harmonijną wizję rozwoju gminy – kończy burmistrz.

Dodaj komentarz

*

code