Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Folkowy projekt „Śląska”

KULTURA. 16 listopada Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyrusza w podróż na południe Europy. To pierwsza międzynarodowa trasa koncertowa po przerwie spowodowanej pandemią. Zespół wystąpi w Serbii, Chorwacji, na Węgrzech i Słowacji. Koncertom będzie towarzyszyć wystawa strojów ludowych i narodowych. Projekt, pod nazwą „FOLK_Like it”, otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021-2022

Projekt „FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier – zakłada koncerty na Węgrzech, w Serbii, Chorwacji i na Słowacji, połączone z występami zespołów artystycznych z krajów partnerskich projektu. Podczas koncertów artyści zespołu „Śląsk” zaprezentują najpiękniejsze tańce i pieśni ze swojego sztandarowego repertuaru, który liczy już prawie 70 lat. O wyjątkowości widowisk scenicznych zespołu świadczy nie tylko unikatowa prezentacja kultury narodowej, ale i mnogość pięknych kostiumów artystów chóru i baletu. W trakcie tej trasy to właśnie bogate stroje sceniczne podkreślą bogactwo i specyfikę polskiej kultury, a ich różnorodność na tle zespołów partnerskich będzie stanowić swoisty dialog międzykulturowy.
Koncerty zespołu „Śląsk” zaplanowano na: 18 listopada w Belgradzie z Serbskim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „Kolo”, 21 listopada w Budapeszcie z Węgierskim Państwowym Zespołem Ludowym i Domem Tradycji (MANE), 24 listopada w Slavonskim Brodzie z Chorwackim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „LADO”, 26 listopada w Bratysławie ze Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym „SLUK”. Aby szczególnie zaakcentować wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Polski, Węgier, Serbii, Chorwacji i Słowacji, towarzyszyć im będzie wystawa strojów ludowych i narodowych, przygotowana przez kierownictwo artystyczne zespołu „Śląsk”. Wraz z ekspozycją odbędą się pokazy tańców w wykonaniu artystów baletu, co podkreśli unikatowy charakter kostiumów i bogactwo regionów, które reprezentują.
Jak zwraca uwagę zespół „Śląsk”, niezwykle cennym elementem międzynarodowego dialogu kulturowego będą spotkania z publicznością podczas koncertów i wystaw. Warto je docenić zwłaszcza w kontekście budowania i utrwalania w świadomości odbiorców roli narodowych zespołów pieśni i tańca, ich misji jako instytucji kultury troszczących się o zachowanie dziedzictwa narodowego w obszarze kultury ludowej.
Przebieg trasy koncertowej projektu „FOLK_Like it” zostanie utrwalony na filmie, którego prezentację zaplanowano na rok 2022.
Artyści chóru i baletu Zespołu „Śląsk” powrócą do kraju 27 listopada. (as)

Dodaj komentarz

*

code