Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

„Dziewiąty dzień księżycowy” wkrótce w częstochowskim teatrze!

TEATR. Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie przygotowuje nową premierę. Tym razem będzie to sztuka ukraińskiej dramatopisarki Ołeksandry Hromowej – tragikomedia w trzech aktach pt. „Dziewiąty dzień księżycowy”

Współczesna ukraińska rodzina z Kijowa: rozwiedziony Ołeh, utrzymujący bliskie kontakty z byłą żoną Ołeną oraz owdowiałą matką Hanną i jej absztyfikantem Wiktorem, prowadzą dość zrównoważone życie. Nagle w progu ich domu staje Iryna, która podaje się za wnuczkę zmarłego męża Hanny z pierwszego małżeństwa. Pod pachą trzyma urnę z prochami swojej babci, czyli pierwszej żony męża Hanny. Okazuje się, że jej ostatnim życzeniem było, aby mogła spocząć obok ukochanego mężczyzny, który, mimo że ją porzucił, przez wiele lat słał jej miłosne listy. Pojawienie się Iryny wywołuje burzę w życiu kijowskiej rodziny.
Mimo wielu oporów i sprzeciwów najbliższych Hanna w porywie szlachetności zgadza się umieścić urnę w grobie męża, ale na przeszkodzie staje biurokracja. Cmentarz jest zamknięty i chować na nim można tylko członków najbliższej rodziny, do których była żona już się nie zalicza. W końcu rodzina decyduje się na nielegalne zakopanie urny. Ołeh bierze łopatę, Wiktor dłuto. Chowają urnę, wybijają stosowny napis na tablicy i sprawa załatwiona.
Iryna wraca do Izmaiłu, a cała historia zmienia nastawienie rodziny do życia. Hanna przyjmuje oświadczyny Wiktora, Ołeh zaczyna godzić się z byłą żoną. I wszystko skończyłoby się pięknie, gdyby nie dociekliwość Ołeny…
Przekład: Anna Korzeniowska-Bihun, reżyseria: Michał Zdunik, scenografia: Anna Adamek, muzyka: Aleksander Dębicz, kostiumy: Aleksandra Harasimowicz, projekcje: Patrycja Polkowska.
Obsada: Agata Ochota, Sylwia Oksiuta-Warmus, Hanna Zbyryt, Antoni Rot, Bartosz Buława (gościnnie). Premiera będzie wkrótce! (red.)

Poniżej wywiad z Michałem Zdunikiem, reżyserem spektaklu:

Dodaj komentarz

*

code