Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Częstotliwość doskonała Krzysztofa Majchrzaka

W tym roku ma ukazać się nowa płyta znanego częstochowskiego basisty Krzysztofa Majchrzaka zatytułowana „432 Hz”. Koncert promujący album odbędzie się 21 kwietnia w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Na scenie obok Majchrzaka pojawią się jeszcze inni specjalnie zaproszeni goście.

Tytuł nowej płyty muzycznej Krzysztofa Majchrzaka nawiązuje do „częstotliwości doskonałej”, czyli częstotliwości wynoszącej 432 Hz. Częstotliwość ta przez niektórych muzyków jest uznawana za bardziej naturalną i przyjaźniejszą ludzkiemu uchu od obecnie obowiązującego standardu 440 Hz, wprowadzonego przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w 1955 roku.

— Jest to projekt o geometrii zmiennej — jak przyznaje sam Majchrzak. — Solo, duo, trio, kwartet z muzykami z całego świata, a szczególnie z USA (Grant C Weston, Pete Drungle, Warren Benbow), Europy i Indii. Formuła koncertu jest poszerzona o wizualizacje francuskiego artysty Jeana-Pierre’a Boënnec i wszelkiego rodzaju performance.

Krzysztof Majchrzak studiował kontrabas klasyczny, jednak jako główny środek wypowiedzi artystycznej wybrał bas elektryczny i gitarę elektryczną. Kompozycję studiował w Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. Obecnie studiuje filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim i na Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Przygotowuje pracę dyplomową na temat filozofii improwizacji.

W swojej twórczości nierzadko wspomaga się dodatkowymi efektami. Dzięki temu jego gra charakteryzuje się oryginalnym brzmieniem i nie mieści się – jak sam przyznaje – w ciasnej szufladce muzyki jazzowej.

Krzysztof Majchrzak po raz pierwszy trafił na jazzową scenę we wczesnych latach 80. i od tego czasu aktywnie uczestniczył w tworzeniu nowej fali polskiego jazzu. Wspólnie z Januszem Yaniną Iwańskim założył legendarny zespół Tie Break. Był członkiem takich formacji jazzowych, jak między innymi New Jazz Band, Sunset, Symphonic Sound Orchestra, w których grał z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi.

Międzynarodową renomę zdobył grając w formacjach współtworzonych z muzykami ze światowej czołówki, wśród których są na przykład Grant Calvin Weston, Pete Drungle, Warren Benbow, Miho Hatori, Tom Bergeron, M. Waldron, Mel Brown. Majchrzak koncertował w Polsce i za granicą, między innymi we Francji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

W Częstochowie występował już niejednokrotnie, także podczas cyklu koncertów JAZZtochowa. Prezentował wówczas m.in. projekt „432HZ Harmo – Beat „K” Projekt”. W zeszłym roku wspólnie z Agnieszką Łopacką, Mateuszem Pospieszalskim, Januszem „Yanina” Iwańskim i Cyprianem Baszyńskim zrealizował projekt „Rytm Serca” Poezja Haliny Poświatowskiej.

2022-04-21, godz. 19:00

Bilety w cenie 40 zł dostępne w serwisie lub stacjonarnie w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Są dostępne tylko w przedsprzedaży, nie będą dostępne w dniu koncertu.

Dodaj komentarz

*

code