Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Częstochowa dba o jeże

OCHRONA PRZYRODY. Częstochowa kolejny raz nie sprząta wszystkich liści w parkach i na większych skwerach w trosce o schronienie dla jeży żyjących na terenach miejskiej zieleni. 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża

W czasie kiedy chcemy mieć porządek na naszych posesjach, w miejskich parkach i na skwerach, jeże szukają kryjówek, w których chcą spędzić zimę. Może to być sterta liści albo gałęzi, miejsce, którego nikt nie będzie ruszał. Dlatego właśnie w parkach i na skwerach miejskich powstały w Częstochowie specjalne jeżostrefy, gdzie nikt nie będzie grabił liści, bo są wśród nich ukryte „domki” dla tych pożytecznych małych ssaków.
Strefy dla jeży obecnie można znaleźć m.in. w parkach Staszica i 3 Maja pod Jasną Górą. „Domki” usytuowane są pomiędzy drzewami w bocznych częściach parków i skwerów, tak aby zmniejszyć ryzyko ich zniszczenia. Dokładne lokalizacje nie są podawane w trosce przed ich zniszczeniem.
W czasie kiedy presja sprzątania liści jest duża, inicjatorzy akcji zachęcają właścicieli prywatnych posesji i innych administratorów terenów zielonych: zastanówmy się, czy nie warto zostawić czegoś dla jeży… Niech mają gdzie się schronić. Apelują też do mieszkanek i mieszkańców: jeżeli podczas jesiennych spacerów spotkacie zalegającą górkę liści, nie niszczcie jej – może tam spać jeż! Zanim posprzątacie wszystkie liście w swoim ogrodzie – najpierw sprawdźcie, czy już nie śpi tam jeż! (oprac. red.)

Fot:
Domki” usytuowane są pomiędzy drzewami w bocznych częściach parków i skwerów, tak aby zmniejszyć ryzyko ich zniszczenia.
UM CZĘSTOCHOWA

Dodaj komentarz

*

code