Skontaktuj się z nami : 509-876-258
Do góry

Accolade inwestuje w Częstochowie

Pochodząca z Czech grupa inwestycyjna, specjalizująca się w przygotowaniu powierzchni pod wynajem dla przemysłu lekkiego, logistyki i e-commerce, zainwestuje w Częstochowie niemal 30 mln euro.

Międzynarodowy inwestor na rynku nieruchomości komercyjnych zainwestuje w kolejny park przemysłowy, który zostanie otwarty w lutym przyszłego roku, tym razem w Częstochowie. Trwa już budowa dwóch nowoczesnych, ekologicznych budynków magazynowych klasy A o łącznej powierzchni 30 400 m2 . Wartość projektu wynosi prawie 30 milionów euro. Jest to kolejna inwestycja typu brownfield czeskiego inwestora w Polsce. Wybór Częstochowy to realizacja strategii wyróżniającej inwestycje w przemyślane lokalizacje w miastach regionalnych o największym potencjale.

Panattoni Park Częstochowa

Accolade posiada w Polsce dziewięć parków przemysłowych o łącznej powierzchni 588 tys. m2 i wartości 400 mln euro w lokalizacjach takich jak Szczecin, Zielona Góra, Lublin, Kielce, Bydgoszcz, Białystok, Konin, Legnica i Mińsk Mazowiecki. Teraz inwestor z Czech zdecydował się zainwestować w Częstochowie. Panattoni Park Częstochowa będzie zlokalizowany w pobliżu Częstochowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i drogi krajowej numer 1 – około godziny jazdy od zjazdu z autostrady A1 i A4 oraz 1,5 godziny od zjazdu z autostrady A1 i A2. Pierwsi najemcy mają pojawić się tam w lutym 2020 r.

– Rynek powierzchni magazynowych w centrach regionalnych stale rośnie. Kontynuujemy wdrażanie strategii zakładającej obecność w dynamicznych miastach o dużym potencjale, takich jak Częstochowa. Wyniki Accolade pokazują, że każda z lokalizacji, w które zainwestowaliśmy, była dobrze przemyślana i przyczyniła się do rozwoju danego regionu. W tym przypadku jest podobnie. Jestem przekonany, że Panattoni Park Częstochowa odniesie sukces – mówi Michał Białas, Head of Poland w Accolade.

Inwestycja z przyszłością

Długoterminowy inwestor, jakim jest Accolade, widzi w Częstochowie duży potencjał. Nowoczesny park przemysłowy odmieni istniejącą działkę typu brownfield, która stoi obok funkcjonującej koksowni. W Częstochowie istnieje także możliwość ubiegania się o istotne wsparcie dla przedsiębiorców w postaci zwolnień z podatku od nieruchomości. Pomagają również duże inwestycje w infrastrukturę, realizowane przez samorząd. Na 2019 r. zaplanowano choćby przebudowę i remonty na trasach DK 1 i DK46, które dzięki wybudowanym wielopoziomowym skrzyżowaniom zapewnią płynny ruch w mieście. W tym roku powinien również zostać oddany do użytku nowy odcinek autostrady A1. Co istotne dla pracodawców, Częstochowa jest również dobrze oceniana przez pryzmat lokalnego rynku pracy.

– Kilka kluczowych czynników decyduje o sukcesie parków przemysłowych i magazynowych w miastach regionalnych. Najważniejsze kryteria to potencjał rynku pracy, dostępność transportowa i możliwość uzyskania konkurencyjnych warunków finansowych. Koszt gruntów jest również znaczący, ponieważ zwykle w takich lokalizacjach jest on niższy niż w dużych aglomeracjach. Ponadto najemcami nowoczesnych magazynów są coraz częściej lokalne firmy, które rozwijają się dynamicznie i podnoszą jakość wynajmowanej powierzchni, co znacznie ułatwia im zmniejszenie rotacji pracowników, ale także przyciągnięcie nowej siły roboczej – komentuje Tom Listowski z firmy konsultingowej CRESA.

Rynek wciąż się rozwija

Według specjalistów z CRESA rynek magazynowy rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Istnieją zarówno nowe lokalizacje, jak i typy budynków, które lepiej pasują do działań najemców i zapewniają im większą wydajność. Główne lokalizacje przyciągają największą liczbę najemców, a oni zatrudniają najwięcej osób, ale z czasem firmy wynajmujące powierzchnię mogą zdecydować się na przeniesienie ze starszych budynków do budynków ekologicznych, budowanych w pobliżu bardziej zaawansowanych technologicznie obiektów, co pozwoliłoby im zachować pracowników. Zmodernizowana infrastruktura zapewnia lepszy dojazd z największych aglomeracji w kraju do miast regionalnych, które stwarzają nowe możliwości zarówno dla najemców, jak i podmiotów inwestujących w nieruchomości przemysłowe i logistyczne. Nowe technologie, automatyzacja i robotyzacja rewolucjonizują procesy wewnętrzne i zapewniają doskonałe wsparcie w lokalizacjach o ograniczonym dostępie do pracowników. Dalszy rozwój rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Polsce jest jednak w dużej mierze uzależniony od tworzenia nowych lokalizacji, a tym samym dostępności personelu. (źródło: accolade)

Dodaj komentarz

*

code